Orient zblízka

  

Ročník 2015

Cyklus veřejných přednášek Orientálního ústavu AV ČR, v.v.i.

 

Přednášky se uskuteční vždy první čtvrtek v měsíci od 18:00 hod. v posluchárně č. 238 (Ústav Blízkého východu a Afriky FF UK, Celetná 20, Praha 1 – Staré Město). Bližší informace rád poskytne Bronislav Ostřanský (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

 

 

 

5.

 4. června 2015

 

PhDr. Jiří Holba, Ph.D.

 

  

Diamantová sútra

 

 

Diamantová sútra patří mezi nejhlubší, nejposvátnější a nejvlivnější texty mahájánového buddhismu. Je to krátký text, jenž obsahuje rozhovor mezi Buddhou a jeho žákem Subhútim. Jeho styl, dikce a poselství odpovídá ostatním textům o dokonalém poznání (prajñāpāramitā) a stejně jako v ostatních jsou hlavními tématy prázdnota (śūnyatā) a altruistická cesta bódhisattvy k buddhovství.

 

6.

1. října 2015

 

 Mgr. Petr Kubálek

 

 

 Poslední věci jezídů

  

Jezídi jsou sňatkově uzavřené společenství na Blízkém východě a v Zakavkazsku. Jejich náboženství (jezídismus) spojuje starověké prvky s islámskými. Do centra světové pozornosti se dostali v srpnu roku 2014, kdy na jejich největší souvislé osídlení v iráckém pohoří Sindžár zaútočili teroristé z organizace Islámský stát. Téma přednášky pak volně souvisí s oněmi tragickými událostmi a rozebírá, jak jezídi pohřbívají své mrtvé, jak si představují posmrtný život a jaký očekávají konec světa.

 

 

 

7.

5. listopadu 2015

 

Mgr. Kateřina Vytejčková

 

 

 

Álevité v Turecku

 

 

Přednáška představí historické kořeny tohoto nesunnitského náboženského směru, její těžiště však spočívá v reflexi současných kulturně-společenských a politických aktivit álevitů v Turecku. Jde o heterogenní skupinu představující asi jednu čtvrtinu populace Turecka (cca 20 milionů). Nejsou státem uznanou náboženskou menšinou, a proto nelze jejich přesný počet zjistit. Bývají řazeni k většinovým sunnitům, byť jejich věrouka má s ortodoxním islámem pramálo společného. Obsahuje prvky ší´i, mystiky a předislámských vlivů. Álevité léta vedou politický zápas o to, aby byli oficiálně uznáni za minoritu a aby měly jejich domy shromáždění (džem evleri) stejný statut jako mešity.

 

 

8.

 3. prosince 2015

 

Mgr. Ondřej Beránek, Ph.D., PhDr. Bronislav Ostřanský, Ph.D. a kol.

 

Hřbitovy jako kolbiště muslimů

 

 

Přednáška spojená s prezentací kolektivní monografie Smrt, hroby a záhrobí v islámu s podtitulem Poslední věci člověka pohledem muslimských pramenů (nakl. Academia) se věnuje thanatologickým, funerálním a eschatologickým představám muslimů. Roztržky kolem způsobů pohřbívání se projevily mj. v aktech hroboborectví, jež v uplynulých letech přitáhly velkou mediální pozornost. Nikde jinde v islámu nedoznal rozpor mezi literou práva a zavedenými zvyklostmi takové hloubky jako právě v problematice hrobů. Jde tedy o významné „kolbiště“, kde se po staletí střetávají i míjejí různé výklady islámu. Přednáška se zaměřuje na tento neklidný terén muslimského myšlení i praxe a na jeho konkrétní tragické dozvuky v soudobém „světě islámu“.

 

 

 

Vstup volný! Registrace netřeba!

 

 

 

Přednášky se uskuteční vždy první čtvrtek v měsíci od 18:00 hod. v posluchárně č. 238 (Ústav Blízkého východu a Afriky FF UK, Celetná 20, Praha 1 – Staré Město). Bližší informace rád poskytne Bronislav Ostřanský (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).