Ammán (Jordánsko)

Prof. Alois Musil in the Middle East
Výstava v Ammánu
Ammán, Jordánsko (20.–29. 10. 2015)


Výstava Musilových fotografií se uskutečnila v samostatné výstavní síni Jordánského národního muzea v Ammánu. Šlo již o druhou instalaci v rámci seriálu, na kterém se podílí ASAM, FAMU a MZV. Výstavní projekt se koná pod záštitou ministra zahraničí ČR a bude pokračovat v Palestině/Izraeli, v Džiddě a dále v Bahrajnu.

The Jordan Times

Velvyslanectví ČR v Ammánu

Vernisáž výstavy, která byla doplněna koktejlem, zahájil dne 20. 10. 2015 velvyslanec ČR Petr Hladík, jenž přítomným jordánským návštěvníkům i hostům z diplomatické a krajanské komunity připomenul neopominutelný vklad A. Musila na formování vztahu Evropanů vůči arabské společnosti a obohacující vliv Musilových nálezů pro pochopení arabské historie a kultury.

Vlastní jádro jordánské verze výstavy, tedy fotografie na hliníkových deskách, které prošly úpravami (retuše atd.) z rukou odborných pracovníků FAMU, tvoří pro ammánskou expozici 63 fotografií A. Musila tematicky rozdělených podle obsahu a regionů: 1. stručným životopis A. Musila, 2. A. Musil jako fotograf, 3. Západní břeh Jordánu, 4. Sinaj, Gaza a Negev, 5. Jordánsko, 6. Saudská Arábie, 7. Sýrie a Irák. Ty byly rovněž doplněny textem o jeho fotografiích. Fotografie z pozůstalosti Aloise Musila jsou uloženy v Muzeu Vyškovska ve Vyškově a v Literárním archivu Památníku národního písemnictví.

Rozhovory s návštěvníky v průběhu výstavy signalizovaly jejich živý zájem o dílo A. Musila včetně překvapivého zjištění některých z nich, že A. Musil byl Čech, a dávali jej do korelace s rozvíjejícími se bilaterálními styky (výstava probíhala paralelně s návštěvou předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky).


Vytisknout