Pamětní deska na statku v Otrybech

Otryby, statek a kostel sv. HavlaŠedesáté páté výročí úmrtí prof. Aloise Musila připomněl v sobotu 25. dubna 2009 slavnostní akt, při němž byla na statku v Otrybech č. p. 1 (součást obce Soběšín), kde tento významný vědec strávil poslední roky svého života a 12. dubna 1944 také zemřel, odhalena pamětní deska.

Vzpomínku zahájila v 9.00 mše svatá, kterou celebroval ThDr. Miloslav Kněz z divišovské farnosti. Symbolický význam mše spočíval i v tom, že byla obětována v otrybském kostele sv. Havla, ve kterém Musil sám přibližně měsíc před smrtí sloužil svoji poslední mši. Tuto skutečnost rovněž připomíná informační panel, který ve spojitosti s odhalením pamětní desky na statku připravila Akademická společnost Aloise Musila a umístila ho v zádveří tak, aby byl turistům navštěvujícím památky Posázaví přístupný i v době, kdy je vstup do kostela uzavřený mříží.

Samotné odhalení pamětní desky začalo v 10.30 před otrybským statkem slavnostními fanfárami hudebníků z divišovské farnosti a proslovy členů Akademické společnosti Aloise Musila. Po odhalení desky byl celý akt zakončen prohlídkou místnosti na statku, v níž Musil v posledních letech svého života žil, pracoval a nakonec i zemřel.

Celé slavnosti se mj. zúčastnili zástupci Ústavu Blízkého východu a Afriky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Orientálního ústavu AV ČR, města Vyškova, Muzea Vyškovska a Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově, Muzea Podblanicka ve Vlašimi, hrabě Zdeněk Sternberg s rodinou, zástupci médií a četní příbuzní Aloise Musila.

Díky ochotě pana Sternberga, majitele blízkého hradu Český Šternberk, pokračoval program svou soukromou částí v hradní restauraci a mimořádnou prohlídkou této významné kulturní památky.

Musil byl v roce 1944 pochován na hřbitově v Českém Šternberku. Teprve v roce 1968 byly jeho ostatky vyzvednuty a v rámci oslav 100. výročí narození převezeny do rodinné hrobky v Rychtářově u Vyškova na Moravě, kde byla také 30. června 1968 na jeho rodném statku slavnostně odhalena pamětní deska s bustou od akademického sochaře Vincence Makovského.
Rychtářov, 30. 6. 1968
Avíza a ohlasy v médiích:

iDNES.cz

Posázaví.com

Arcibiskupství pražské 

Kutnohorský deník

Benešovský deník

Vyškovský městský informační kanál

ČTK, 25. dubna

Odhalení pamětní desky v Otrybech. VELbloud 2/2009

Tomáš Sadílek: Odhalení pamětní desky prof. Aloise Musila. VELbloud 3/2009, s. 36

Odhalení pamětní desky Aloisi Musilovi. Xantypa 6/2009, s. 119

Tomáš Sadílek: Odhalení pamětní desky na domě v Otrybech, kde žil a zemřel prof. Alois Musil. Občasník Opus arabicum listopad 2009, s. 6–7


Fotogalerie:

Vytisknout